banner

Side

SIDE

Všeobecné informácie

Side je letovisko ležiace na malom polostrove, 75 km od Antalye. Je obklopené modernými turistickými komplexmi a piesočnatými plážami a patrí medzi najrušnejšie letoviská v južnom Turecku. Jeho názov v preklade znamená "granátové jablko" a jeho symbolom je granátové jablko, ktoré v staroveku znamenalo plodnosť. Side bolo založené v 7. storočí pred naším letopočtom.

Príletové letisko je Antalyi. Vzdialenosť z letiska do hotelov v letovisku je 50 až 70 km, pričom celkový čas cesty trvá do 1 hodiny a 30 minút.

Klimatické podmienky

Podnebie v Side má stredomorský charakter s horúcimi a suchými letami. Najvyššia ročná teplota môže dosiahnuť +45 °C. Za najteplejší mesiac sa považuje august s priemernou teplotou vzduchu +33 °C a teplotou vody +26 °C.

Pláže a hotely

Side je známe svojimi krásnymi piesočnatými plážami. Zátoka s jemným, mäkkým pieskom je už dlho obľúbeným dovolenkovým cieľom rodičov s deťmi.

Možnosti ubytovania v Side uspokoja každého turistu. Sú tu hotely, ktoré vyhovujú každému vkusu a rozpočtu.

Čo robiť v Side

Mesto Side je zaujímavé pre milovníkov starovekej histórie. Mesto je jedinečným skanzenom s množstvom zachovalých antických pamiatok. Prehliadku je najlepšie začať v antickom amfiteátri, ktorý bol postavený v ranokresťanskom období. Divadlo s kapacitou 14 000 ľudí je takmer úplne zachované, ale javisko sa zrútilo a úlomky jeho mramoru stále ležia na námestí agora. Agora - trhové námestie - bola v staroveku najznámejším centrom obchodu s otrokmi a nachádzal sa tu chrám bohyne náhody Tyché. Pri prechádzke po modernom nábreží môžete vidieť helénske mestské hradby. Pred agorou bolo založené Archeologické múzeum Sidis, v ktorom sa nachádzajú sochy a ďalšie nálezy objavené počas vykopávok. Za návštevu stojí aj prístav v Side, kde dnes kotvia rybárske a výletné lode, a prímorský bulvár vedie k Apolónovmu chrámu s piatimi zreštaurovanými stĺpmi. Aktívni turisti sa môžu venovať vodným športom vrátane raftingu na horskej rieke. V Side sa nachádza množstvo obchodov so šperkami, kožou, kožušinami a kobercami.

Pláže v letovisku sú ideálne pre rodiny s deťmi.