banner

Letecké spoločnosti

 

Mavi Gök Airlines (MGA)

Do Turecka, ktoré je obľúbenou destináciou každého z nás, budeme cestovať so spoločnosťou Mavi Gök Airlines (MGA), členom skupiny Orex Travel, ktorej oficiálna webová stránka je https://mga.aero.

MGA zodpovedá za bezpečný nástup cestujúcich a bezpečnú prepravu batožiny. Štandardný objem batožiny na jedného cestujúceho je uvedený v cestovných dokladoch. Prečítajte si užitočné informácie uvedené nižšie.

Štandardná/bezplatná batožina

Na všetkých letoch MGA majú deti a dospelí cestujúci zvyčajne povolené 20 kg zapísanej batožiny, 10 kg pre dojčatá (alebo batožinový limit uvedený na letenke) a 6 kg príručnej batožiny.

Prekročenie povoleného množstva batožiny bude spoplatnené príplatkom. 

Príručná batožina

Každý cestujúci (okrem dojčiat) môže mať 1 kus príručnej batožiny s hmotnosťou nepresahujúcou 6 kg (ak nie je na letenke uvedené inak). Rozmery príručnej batožiny nesmú presiahnuť 55x40x20 cm.

Pri odbavení môžete byť požiadaní o predloženie príručnej batožiny.

 

Pasažieri môžu mať pri sebe nasledujúce predmety:

Osobné predmety Svietidlá Rozmery
Príručná batožina 55 x 40 x 20 cm (max. 6 kg)
Fotoaparát s objektívom 55 x 40 x 20 cm
Tablet alebo notebook 55 x 40 x 20 cm
Detský kočík Skladací kočík s rozmermi max. 70 x 30 cm, hlboký kočík s rozmermi max. 40 x 40 cm
Dážnik (s tupým koncom) 90 cm
Detská taška  
Dojčenská strava (potrebná počas letu)  
Zapaľovač   
Deka, kabát alebo šál  
Ortopedické pomôcky - barle   
Inzulín, špeciálna strava alebo iné protézy (nevyhnutne potrebné počas letu)  

Do kabíny lietadla je možné vziať si tekutiny, ktoré nie sú zakázané. Tieto tekutiny môžu byť vo forme gélu, pasty alebo krému, napríklad zubná pasta, gél na vlasy, parfum, pena na holenie, dezodorant.

Tekuté a gélové výrobky, ako sú napríklad kozmetické výrobky a výrobky na starostlivosť o telo, sa môžu prepravovať v príručnej batožine, ak spĺňajú tieto podmienky:

  • Tekuté alebo podobne tvarované výrobky nesmú mať objem väčší ako 100 ml. Celkové množstvo tekutých predmetov/výrobkov prepravovaných v príručnej batožine nesmie presiahnuť 1 liter a musia byť prepravované v bezpečnom, ochrannom, priehľadnom a nepremokavom vrecku.

Prepravovaná batožina

Bezplatná 20 kg  (ak nie je na letenke uvedené inak) batožina pre dospelých a deti staršie ako 2 roky. Deti (dojčatá) mladšie ako 2 roky bez rezervovaného miesta na palube majú povolené 10 kg batožiny plus jeden skladací kočík alebo podsedák. 

V záujme zaistenia bezpečnosti cestujúcich vám odporúčame prečítať si zoznam povolených a zakázaných predmetov na oficiálnej webovej stránke leteckej spoločnosti

.

Prekročenie povoleného množstva batožiny a nadrozmerná batožina

MGA zabezpečuje, že nadrozmernú batožinu, ktorá presahuje povolený limit bezplatnej batožiny a/alebo hmotnosť cestujúceho, je možné prepravovať v kabíne alebo v podpalubí za príplatok.

Súčet štandardných rozmerov (šírka + výška + dĺžka) 1 kusu batožiny na cestujúceho je 158 cm.

Batožina, ktorá je ťažšia alebo nespĺňa stanovené rozmery, sa považuje za nadrozmernú batožinu. Limit batožiny pre cestujúceho nesmie presiahnuť 32 kg (na 1 kus), a to ani po zaplatení poplatku za nadrozmernú batožinu.

Pasažieri so zníženou pohyblivosťou, so špeciálnymi potrebami

Pasažier, ktorý chce mať pri sebe zásobu kyslíka zo zdravotných dôvodov, by mal vedieť, že jednu malú fľašu možno prepravovať za podmienok uvedených v Príručke IATA pre nebezpečný tovar. Informácie o požiadavkách cestujúceho na kyslík sa musia predložiť zákazníckemu servisu a pozemnej prevádzke do 48 hodín. Ak kyslíková fľaša cestujúceho nie je vhodná na prepravu na palube lietadla alebo v batožinovom priestore, cestujúci musí informovať oddelenie služieb zákazníkom a pozemnej prevádzky MGA, aby mu zabezpečili ďalšiu kyslíkovú fľašu na let. Kyslíkové fľaše v kabíne sa používajú len v prípade núdze a nie sú využívané na vyhradené použitie cestujúcimi.

Pasažieri, ktorí cestujú na invalidných vozíkoch alebo chodúľoch, sa musia zaregistrovať pred dátumom odletu a pri registrácii nahlásiť svoj stav. Cestujúci s ťažkým zdravotným postihnutím sa musia preukázať kópiou úradne overenej správy s uvedením svojho zdravotného stavu a povolením lekára na let. 

Ak chcete prepravovať invalidné vozíky poháňané batériou, batéria sa musí z vozíka vybrať a umiestniť do izolačného obalu.

Prosíme našich cestujúcich, aby nás o tejto situácii informovali čo najskôr pred odletom. Pasažieri by mali taktiež kontaktovať svoju cestovnú kanceláriu alebo cestovnú agentúru.

Kedy sa vyžaduje lekárske potvrdenie:

  Lekárske osvedčenie (aby ste mohli lietať)
Vozík Nevyžaduje sa
Sádrová dlaha Potrebné
Tehotenstvo Vyžadované 28.-34. týždeň
  • Pasažieri so zlomenými končatinami by si mali byť vedomí, že osvedčenie je platné 10 dní.
  • Tehotenský certifikát (v angličtine) je platný 7 dní pred dátumom letu. Tehotné ženy nebudú prijaté po 34. týždni tehotenstva.

Domáce zvieratá  (pes alebo mačka)

Prepravu domácich zvierat na palube je potrebné nahlásiť MGA pred plánovaným letom a vykonať rezerváciu.

Po potvrdení zo strany MGA musí mať cestujúci tieto doklady:

  • pas alebo úradné veterinárne osvedčenie (musí obsahovať preukaz totožnosti zvieraťa, meno majiteľa, adresu, telefónne číslo, opis zvieraťa a informácie o zdravotnom stave zvieraťa);
  • vakcinačný preukaz preukazujúci totožnosť mačiek a psov (vakcína proti besnote a periodická vakcína);
  • tetovanie alebo mikročip identifikujúci zviera;
  • test titrácie protilátok proti besnote;
  • povolenie na vstup a iné potrebné dokumenty.

Informácie o preprave zvierat a poplatkoch nájdete na tu

Na letoch spoločnosti MGA je k dispozícii občerstvenie a nápoje a v kabíne lietadla sú k dispozícii jedálne lístky. Platba je možná len v hotovosti.

SKYLINE EXPRESS

Podľa oficiálnej webovej stránky spoločnosti http://skylineexpress.aero/ budeme lietať do egyptských regiónov Hurghada a Sharm el-Sheikh s leteckou spoločnosťou Skyline Express.

Skyline Express je zodpovedná za bezpečný nástup cestujúcich a prepravu ich batožiny. Štandardný objem batožiny na jedného cestujúceho je uvedený v cestovných dokladoch. Prečítajte si prosím užitočné informácie uvedené nižšie.

Štandardná/bezplatná batožina 

Na všetkých letoch majú deti a dospelí cestujúci zvyčajne povolené prepravovať 20 kg zapísanej batožiny, 10 kg batožiny pre dojčatá (alebo batožinový limit uvedený na letenke) a 7 kg príručnej batožiny. Dieťa sa môže prepravovať v detskom kočíku bezplatne.

Prekročenie povoleného množstva batožiny bude spoplatnené dodatočným poplatkom. 

Odbavenie na letisku sa začína 2 hodiny 30 minút pred miestnym časom odletu uvedeným na letenke a končí 60 minút pred časom odletu.

Príplatky za batožinu

KATEGÓRIA POPLATOK, EUR
Prídavná batožina 5€/1 KG 
Nadrozmerná batožina Všetka nadrozmerná batožina je spoplatnená sumou 10 € bez obmedzenia hmotnosti
Preprava zvieraťa v kabíne lietadla vo prepravke (55 x 40 x 20 cm) max. 8 kg 5 €/1 KG 
AVIH - Preprava zvieraťa v nákladnom priestore do 32 kg  60 €/1 kus
Bicykel do 20 kg 40 €/1 kus
Bicykel 20-50 kg 80 €/1 kus
Rybárske vybavenie 30 kg 35 €/1 kus
Surf do 20 kg 45 €/1 kus
Kiteboardové vybavenie, wakeboard, padák a paragliding do 20 kg 30 €/1 kus
Kanoe do 20 kg 55 €/1 kus
Potápačská výstroj do 20 kg max.190 x x 75 x 65 cm  50 €/1 kus
Golfové vybavenie do 20 kg (golfová palica a bag) 50 €/1 kus