banner

Belek

BELEK

Základné informácie

Moderná hotelová oblasť Belek sa nachádza 25 km od Antalye a je jednou z najväčších luxusných dovolenkových oblastí. Päťhviezdičkové hotelové komplexy boli postavené bez narušenia borovicových lesov, ktoré sú súčasťou prírodnej rezervácie regiónu. Belek je ideálnou destináciou pre milovníkov športu a outdoorových aktivít. Práve tu bol v septembri 1994 otvorený Národný golfový klub. Malebné pohorie Taurus, pokryté kalábrijskými borovicami a cédrami, vytvára spolu s modrým morom a piesočnatými plážami nádhernú prírodnú scenériu.

Príletové letisko je Antalyi. Vzdialenosť z letiska do hotelov v letovisku je 20 až 40 km.

Klimatické podmienky

Letovisko Belek má mierne subtropické podnebie. Teplý morský vzduch bohatý na jód sa mieša s vôňami lesa a má liečivé účinky na celé telo. Belek sa nachádza na rovine, takže teplé more je tu prítomné takmer po celý rok. Teplota vody a vzduchu umožňuje opaľovanie a kúpanie od apríla do novembra. Za najteplejší mesiac sa považuje august: priemerná teplota vzduchu je +33 °C a voda sa zohreje na +27 °C.

Pláže a hotely

Pobrežie Beleku tvorí 20 kilometrov dlhá piesočnatá pláž, ktorá bola takmer celá ocenená Modrou vlajkou za čistotu pobrežia a vody. Široké pláže (najmenej 50 m) sú pokryté pieskom.

Väčšina hotelov v Beleku je prestížna a luxusná, s dobre rozvinutým vybavením a systémom ultra all inclusive.

Čo robiť v Beleku

Neďaleko Beleku sa nachádza antické mesto Perge, ktoré sa po Efeze považuje za druhé najvýznamnejšie historické mesto, a môžete tu navštíviť nádherný amfiteáter Aspendos a architektonickú pamiatku Segla. Západne od Beleku sa nachádza národná rezervácia, kde môžete vidieť celú rozmanitosť flóry a fauny tohto regiónu. Na 500 hektároch územia sa nachádza približne 574 druhov rastlín (cyprusy, eukalypty, pistácie), z ktorých 29 je jedinečných pre tento región, a viac ako 109 druhov vtákov. V tejto pobrežnej oblasti kladú vajcia korytnačky Caretta-Caretta. V rezervácii je možné vykonávať skalolezectvo, ale najobľúbenejšou aktivitou dovolenkárov je splavovanie horskej rieky na raftoch. Nezabudnuteľný dojem zanechá aj terénny výlet po kľukatých horských cestách. Severne od Beleku sa v horách nachádza národný park Kiopriuli Canyon. Rozprestiera sa na ploche 36 000 hektárov. Je domovom stredomorských cyprusov, ktorých lesy sa vo svojom prirodzenom prostredí nenachádzajú nikde inde na svete. Najdlhší kaňon v Turecku sa tiahne pozdĺž rieky Kiopriu v celkovej dĺžke 14 km. Medzi najobľúbenejšie športy v Beleku patrí golf, tenis, jazda na koni, vodné športy, horolezectvo a rafting.

Počas dovolenky v Beleku budete mať možnosť navštíviť najobľúbenejšie kúpeľné centrá. Môžete tu absolvovať omladzujúce procedúry, prihlásiť sa na relaxačné a redukčné programy.

Dovolenka v Beleku nie je len o kúpaní v najčistejších vodách Stredozemného mora, ale aj o širokej ponuke výletov. Región je ideálny na výlety do starobylých miest Aspendos a Perge a na aktívnu zábavu v kaňone Kiopriuli.

Po výlete do Beleku môžete absolvovať prehliadku Demre - Myra - Kekova, kde navštívite lýkijské skalné hrobky, kostol sv. Mikuláša a navštívite kostol sv. Z Beleku sa môžete vyviezť aj lanovkou na horu Tahtali. Pre mladých ľudí, ktorí majú radi aktívnu dovolenku, je tu rafting, potápanie, výlety na jachte, safari na štvorkolkách a nočné diskotéky.

Rodiny s deťmi môžu navštíviť vodný a zábavný park Land of Legends, zoologickú záhradu Bellis alebo akvárium v Antalyi. Môžete sa vybrať do Kemeru, odkiaľ vyplávajú pirátske lode a animátori počas celej cesty zabávajú deti.