banner

Antalya

ANTALYA

Základné informácie

Antalya je jedným z najkrajších a najrýchlejšie sa rozvíjajúcich miest na tureckom pobreží. Antalya je právom považovaná za druhé "hlavné mesto" a hlavné letovisko krajiny. Mesto sa nachádza v nadmorskej výške 30 m na svahoch pohoria Taurus a je pokryté borovicovými lesmi. Pozdĺž pobrežia sa striedajú kopce a roviny, ktoré vytvárajú jedinečnú prímorskú krajinu. Kultúrne a historické pamiatky, dobre rozvinutá turistická infraštruktúra a živý metropolitný ruch každoročne prilákajú viac ako pol milióna turistov z celého sveta.

Vaša dovolenka sa začína po prílete na letisko v Antalyi, odkiaľ je priemerná vzdialenosť do hotelov v meste 12 km a celkový čas cesty je do 25 minút.

Klimatické podmienky

Slnko v tejto oblasti svieti jasne od apríla do októbra. Za najteplejší mesiac sa považuje august s priemernou teplotou vzduchu +33 °C a teplotou vody až +27 °C.

Lety do Antalye sú k dispozícii kedykoľvek počas roka. Od apríla do októbra je obľúbenou destináciou pre dovolenkárov na pláži, zatiaľ čo v polovici sezóny je vyhradená pre starších ľudí, ktorí potrebujú hory a morský vzduch. Začiatok zimných mesiacov je ideálnym obdobím na trávenie času nákupmi v supermarketoch a značkových obchodoch, zatiaľ čo jeseň a jar sú najlepším obdobím na prehliadku pamiatok.

Pláže a hotely

Pláže v Antalyi sú vhodné na dovolenkový relax s barmi, diskotékami a obchodmi pozdĺž pobrežia. Preto sa pripravte na to, že bude ťažké nájsť odľahlé miesto na pokojnú dovolenku. Miestne pobrežie možno rozdeliť na tri plážové oblasti. Oblasť Konyaalti tvoria mestské pláže s veľkými bielymi kamienkami, centrálnu skalnatú oblasť tvoria pláže s umelými plošinami a oblasť Lara tvoria piesočnaté pláže. V samotnej Antalyi je len niekoľko hotelových komplexov, ktoré sa väčšinou nachádzajú na predmestiach. V oblasti Konyaalti sa nachádza viac lacných hotelov a bude skvelou voľbou pre mladých ľudí: v blízkosti hotelov sa nachádza množstvo atrakcií. Oblasť Lara je plná moderných štvor- a päťhviezdičkových hotelov s dobre rozvinutým vybavením a exkluzívnym dizajnom. Turistická oblasť regiónu dokonca dostala vlastné meno - Nová Lara. Elitným letoviskom Antalye je východné predmestie Aksu alebo Kundu, ktoré tvoria výlučne päťhviezdičkové luxusné hotely. Predstavujú ho široké piesočnaté pláže a je zamerané na pohodovú rodinnú dovolenku.

Čo robiť v Antalyi

Výlet do Antalye je príležitosťou na prechádzku starým mestom, návštevu Dudenských vodopádov a prehliadku historickej štvrte Kaleici, kde mešity, hammamy, pevnosti a ulice v malom odrážajú rôzne epochy mesta.

Napriek všeobecne mestskej architektúre Antalye, ktorá pozostáva z masívnych betónových budov, sa zachovala stará štvrť spolu s množstvom historických pamiatok. Patrí k nim Hadriánova brána, postavená na pamiatku návštevy rímskeho cisára Hadriána v meste v roku 130 pred n. l., a nezvyčajný 37 metrov vysoký vlnitý minaret, postavený v 13. storočí, ktorý sa týči nad mestom. Ďalšou nezvyčajnou stavbou je skrátený minaret, ktorý bol v tom istom čase zničený bleskom. Archeologické múzeum v Antalyi predstavuje unikátne historické nálezy. Osobitnú pozornosť si zaslúži pestrý námorný prístav s plachetnicami. Rozvinutý zábavný priemysel zahŕňa niekoľko vodných parkov, zábavný park, diskotéky, reštaurácie, kaviarne, bary a nočné kluby. Milovníci vodných športov ocenia potápanie, vodné lyžovanie a plachtenie.

Ak dovolenkujete s deťmi, tak v Antalyi sa nachádza veľké vodné centrum Aqualand, zábavný park, delfinárium a zoologická záhrada.

Z Antalye môžete navštíviť antické mestá Olymp, Aspendos, Perge, piknikovať v horách pri skalných hrobkách v Myre, vychutnať si výlet loďou alebo sa vydať na susedné ostrovy Cyprusu alebo Grécka.

Dovolenku v Antalyi odporúčame aktívnym turistom, ktorí chcú spoznať kultúru a život moderného Turecka.