banner

Alanya

ALANYA

Základné informácie

Alanya je malé letovisko nachádzajúce sa na najvýchodnejšom pobreží Antalye, 130 km od mesta Antalya. Letovisko je rozdelené na dve časti vysokým útesom, na ktorom stojí staré mesto s mnohými atrakciami. Hradby starého mesta sa tiahnu v dĺžke viac ako 8 km. Na východ od hradu sa nachádza trhová zóna plná obchodíkov, čajovní a reštaurácií. Moderná Alanya je jedným z najrušnejších tureckých letovísk. Nepretržitá línia pláží a hotelov sa tiahne v dĺžke mnohých kilometrov. Jednou z hlavných atrakcií Alanye je Kleopatrina pláž.

Príletové letisko je Antalyi. Vzdialenosť z letiska do hotelov v letovisku je 90 až 140 km a celkový čas cesty približne 2 hodiny.

Klimatické podmienky

Alanya je známa svojím subtropickým podnebím a more je tu vždy veľmi teplé. Za najteplejší mesiac sa považuje august s priemernou teplotou vzduchu +31 °C a vodou zohriatou až na +27 °C.

Pláže a hotely

V samotnej Alanyi sú pláže piesočnaté, skalnaté a pomerne úzke. Západne od mesta, v osadách Konakli, Okurjalar a Avsalar, dominujú pláže so žltým pieskom. Vstup do mora je pozvoľný, ideálny pre rodiny s deťmi. Alanya ponúka širokú škálu cenovo výhodných, pohodlných hotelov v blízkosti mora a so všetkým potrebným vybavením.

Jedným z najlepších príkladov starobylej architektúry mesta a hlavnou atrakciou Alanye sú múry byzantskej pevnosti. V roku 1226 bola vo východnej časti prístavu postavená Červená veža, ktorej názov je odvodený od červených tehál a kameňa použitých pri jej stavbe. Táto monumentálna veža, vysoká vyše 30 metrov, má osemuholníkový tvar a pozostáva z 5 poschodí. Účelom stavby bola ochrana lodenice. Za návštevu stoja aj historické pamiatky ako pevnosť Alara a kúpele Kasra. Na kupole kúpeľov boli po prvýkrát v anatólskom a tureckom výtvarnom umení použité figurálne fresky. Určite by ste mali navštíviť jaskyňu Damlatash, ktorá je známa svojimi stalaktitmi a stalagmitmi. Osobitnú pozornosť si zaslúžia prírodné zvláštnosti letoviska. Alanya sa nachádza na malom skalnatom polostrove s veľmi zvláštnym podnebím a len tu nájdete banánové plantáže. Letovisko je plné reštaurácií, barov, obchodov ponúkajúcich široký sortiment oblečenia, kobercov, šperkov a diskoték.

Dovolenku v Alanyi odporúčame turistom, ktorí uprednostňujú lacné ubytovanie, zaujímavé výlety a nákupy. Pláže letoviska sú ideálne pre rodiny s deťmi.

Čo robiť v Alanyi

Dovolenku v Alanyi si užijú aj milovníci histórie, ktorí sa môžu prejsť po byzantskej pevnosti, pozdĺž Červenej veže a medzi budovami starého mesta.

Dovolenku v Alanyi ocenia aj milovníci prírody. Dovolenkári môžu navštíviť jaskyňu Damlatash s pestrofarebnými stalaktitmi, ktorej jedinečná mikroklíma pomáha zmierniť príznaky astmy. Poloha Alanye na polostrove znamená, že má osobitné klimatické podmienky, takže okrem tradičných citrónových a pomarančových hájov tu nájdete aj banánové plantáže.

Pirátska minulosť mesta tiež zanechala svoje stopy, keďže jeho zátoky boli útočiskom námorných lupičov. Do mnohých z nich sa dá dostať len z mora, preto sa pre turistov organizujú špeciálne výlety po mori pozdĺž pobrežia cez pirátske jaskyne.