Luxor
V Luxore sa nachádzajú niektoré z najvýznamnejších starovekých archeologických nálezísk v krajine. Nachádza sa na mieste starovekého egyptského hlavného mesta Téby a je relatívne rozdelený na dve časti: "mesto živých" a "mesto mŕtvych", ktoré oddeľuje rieka Níl. Počas prehliadky objavíte slávne miesta: Chrám v Karnaku, Údolie kráľovien a spievajúce Memnonove kolosy.
Najprv navštívite Chrám v Karnaku, ktorý sa nachádza na východnom brehu Nílu v rovnomennej dedine, 2,5 km od mesta Luxor. Tento chrámový komplex, založený okolo roku 3200 n. l., je najväčším v starovekom Egypte. Pred dvoma storočiami bola táto rozsiahla historická pamiatka zasypaná pieskom a až v 19. storočí ju objavili archeológovia. Na mieste stále prebiehajú vykopávky.
Potom sa vydáte na západný breh Nílu, do takzvaného Mesta mŕtvych. Ide o Údolie kráľovien, starovekú nekropolu, kde vedci doteraz objavili hroby približne sedemdesiatich manželiek faraónov a ich detí, ako aj hroby kňazov a hodnostárov. Medzi nimi je aj ohromujúca architektonická stavba, kde bola pochovaná Nefertari, prvá manželka Ramzesa II. Panovník svoju manželku veľmi miloval a urobil všetko pre to, aby jej pamiatka žila čo najdlhšie.
Ďalej uvidíte Memnonove kolosy, dve 18-metrové sochy. Boli postavené okolo 16. storočia pred n. l. a podľa vedcov strážili vstup do hlavného Amenchotepovho chrámu. Na rozdiel od chrámu sa sochy takmer úplne zachovali do dnešných dní, hoci boli poškodené pri zemetrasení približne pred dvetisíc rokmi.